MUZEA

Muzeum Pomorza Środkowego

ikonka

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku mieści się w kompleksie budynków znajdujących się w centrum miasta. Zajmuje malowniczo położone obiekty na obu brzegach Słupi, po lewej stronie rzeki stoją: Zamek Książąt Pomorskich z XVI wieku, Młyn Zamkowy z XIV wieku, tzw. Dworek z lat 70. XX wieku, Brama Młyńska z XIV wieku, Spichlerz Richtera z 1780 roku, po prawej zaś Biały Spichlerz z 1814 roku i Czerwony Spichlerz z początku XX wieku (nieczynny, przed rewitalizacją).

Zbiory liczą ponad 30 000 muzealiów, a księgozbiór ponad 26 000 woluminów. Muzeum posiada bogate i różnorodne zbiory: obiekty związane z historią Pomorza, sztukę dawną i współczesną, rzemiosło historyczne, pamiątki po ostatnich mieszkańcach zamku, numizmaty oraz obiekty etnograficzne. Ponadto obejmuje zbiory specjalne: starodruki, kartografię i archiwalia. Naszą dumą jest największa na świecie kolekcja związana ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem – Witkacym.
Muzeum organizuje liczne zajęcia edukacyjne dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży.

Aktualną ofertę lekcji muzealnych i bibliotecznych, warsztatów i wykładów znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: www.muzeum.slupsk.pl/index.php/oferta-edukacyjna

Wystawy stałe

  • Zamek Książąt Pomorskich: wystawa „Skarby książąt pomorskich”, czyli pamiątki po ostatnich Gryfitach. Na ekspozycji „Z przeszłości Słupska” prezentowane są obiekty związane z historią miasta i jego mieszkańcami. Wystawa „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku” prezentuje rzeźbę gotycką, gobeliny z okresu renesansu, elementy uzbrojenia i meble z dawnych dworów pomorskich. Tutaj znajdują się także obiekty z kościołów regionu oraz numizmaty. Na wystawie “Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku” obejrzeć można ponad 1400 eksponatów, sztućce podstawowe i specjalistyczne oraz zastawy. W sezonie letnim przy sprzyjającej pogodzie, ze specjalnym biletem, na wieży zamkowej zobaczyć można wystawę „Panoramy i widoki dawnego Słupska. Kopie pocztówek i grafik ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku“ oraz, ze szczytu wieży, współczesny miejski krajobraz. Przed zamkiem stoi pomnik Bogusława X z 2010 roku, zaś w ogrodach zamkowych rzeźba „Pędzące odyńce (Dziki)” z 1965 roku. W zamku znajdują się także sale wystaw czasowych.
  • Młyn Zamkowy: dwie wystawy stałe pod wspólnym tytułem „Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś”, na których prezentowana jest kultura materialna dawnej ludności autochtonicznej, m.in. Kaszubów, Słowińców, Krajniaków Złotowskich, mieszkańców Jamna i Łabusza, jak również pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku. Na najwyższej kondygnacji młyna znajduje się sala wystaw czasowych. Z młynem sąsiaduje przybudówka, w której znajduje się mała elektrownia wodna.
  • Biały Spichlerz
    W spichlerzu znajdują się wystawy stałe prezentujące największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz zbiory sztuki współczesnej, będące w posiadaniu muzeum: „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia” oraz „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku”. Ponadto w spichlerzu zobaczyć można wystawę stałą „Słupsk. Miasto i ludzie”, prezentującą pamiątki po osadnikach przybyłych do miasta po 1945 roku. Dostępna jest też sala wystaw czasowych, w której obecnie prezentowana jest wystawa „Witkacy inaczej…”.

Adres: ul. Dominikańska 5-9, 76-200 Słupsk

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza

ikonka

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie jest obecnie jedną z najnowocześniejszych placówek typu skansenowskiego w Polsce. Zabytkowe szachulcowe obiekty weszły w skład Muzeum pełnią funkcję wystawienniczą i kulturalną. W dwóch stodołach oraz oborze urządzono multimedialne wystawy etnograficzne obrazujące historię i kulturę wiejską Pomorza, m.in.: ciesielkę pomorską, stolarstwo, podania i legendy oraz tkactwo.

Zwiedzający mogą uczestniczyć w młóceniu zboża, siekaniu słomy, obrządku zwierząt gospodarczych (w muzeum hodowane są konie, owce, gęsi, kury i kaczki), gotowaniu na starej kuchni kaflowej, a także warzeniu piwa według dawnej swołowskiej receptury. Organizowane są pokazy wypieku chleba i pracy kowala. Muzeum to, czynne przez cały rok, organizuje cykliczne imprezy: w czerwcu – Szparagowe Święto, w lipcu w każdą niedzielę – Dziecięca Zagroda, dla dzieci są spotkania z baśniami, rzemiosłem, teatrem, śpiewem i wiejskimi zabawami, początek sierpnia – Plener Kowalski, w połowie sierpnia – Święto Ziół, koniec sierpnia – Babie Lato, a na początku listopada – Pomorska Gęsina. Jest to miejsce warte odwiedzenia ze względu na szczególne walory historyczne oraz osobliwość etnograficzną.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

ikonka

Muzeum Wsi Słowińskiej położone we wsi Kluki, na terenie objętego ścisłą ochroną Słowińskiego Parku Narodowego nad jeziorem Łebsko około 40 km na północ od Słupska. Muzeum otwarto w 1963 roku, aby prezentować życie Słowińców – dawnej ludności kaszubskiej, która zamieszkiwała najbliższe tereny na Nizinie Gardneńskiej. Słowińcy pozostawili tu po sobie pamiątkę w postaci wiejskiej zabudowy szachulcowej.
Cechy charakterystyczne dla budownictwa Słowińców to występowanie chaty dwurodzinnej bliźniaczej, wypełnienia strychulcem i poszywanie dachów trzciną. Większość obiektów muzealnych to budynki z Kluk, w tym trzy zagrody zachowane w miejscu zbudowania. Ogółem na terenie posadowionych jest 18 budynków: chałup, obórek, stodół. Najstarszy budynek pochodzi z XVIII wieku, najmłodszy z lat 20. XX wieku. Zabudowę uzupełnia mała architektura: piece chlebowe, składziki, studnie.

Do Muzeum należy ponadto teren zabytkowego cmentarza, założonego w końcu XVIII wieku, na którym chowano dawnych mieszkańców Kluk, oraz murowany budynek dawnej szkoły, gdzie znajduje się Galeria Pomorskiego Malarstwa Plenerowego.
Chałupy szachulcowe pochodzące z różnych czasów oraz ich wyposażenie ukazują zmiany, jakie dokonywały się na słowińskiej wsi na przestrzeni wieków. Odwiedzający zobaczą tutaj kolekcję maszyn rolniczych z XX w. takich jak młockarnie, wialnie, kosiarki, dołowniki itp. Gromadzone są archiwalia dotyczące terenu słowińskiego – druki, fotografie i pocztówki, a także współczesne wyroby sztuki ludowej oraz rękodzieła, narzędzia rolnicze i sprzęt i sieci rybackie. W zagrodach na wolnym powietrzu pasą się konie, owce i kozy, co oddaje autentyczność gospodarstw Słowińców żyjących tutaj w XIX wieku. W chatach jest pokazany sprzęt codziennego użytku.
Zwiedzających udostępniono m.in: chałupę Charlotty Klück, chałupę z Żoruchowa, zagrodę Reimannów, zagrodę Josta i Klicka, zagrodę Alberta Klücka, zagrodę Keitschicków i zagrodę Anny Kötsch.

Dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych turystów, są zwierzęta hodowane przy jednej z zagród skansenu: konie, owce, baran i koza. W sezonie letnim odbywają się tu liczne imprezy plenerowe.

Bunkry Blüchera

ikonka

Bunkry Blüchera to kompleks niemieckich bunkrów z lat 30 ubiegłego wieku położonych blisko centrum Ustki, tuż przy zachodnim falochronie portowym. Miejsce to ukazuje wiedzę na temat historii w przystępnej, interaktywnej formie. W podziemiach działa nowoczesne multimedialne muzeum z filmami, dioramami i realistycznymi manekinami w umundurowaniu. Ekspozycja pokazuje grozę wojny i bezsens wielkich nakładów poczynionych przez nazistów w celu uczynienia z Ustki – nigdy nie dokończonej – militarnej Twierdzy.
Dodatkowe atrakcje: kiermasz militarny,tor łuczniczy, strzelnica sportowa Air Soft Gun, rekonstrukcje historyczne i pokazy, kuchnia polowa serwująca w sezonie grochówkę i kiełbasę, wypożyczalnia rowerów.

Adres:

Bunkry Blüchera
Park Atrakcji i Rozrywki
ul. Boh. Westerplatte 40
76-270 Ustka, Polska
(tylko 200 m od kładki w porcie)
www.bunkryustka.pl

Muzeum Chleba

ikonka

Powstałe z inicjatywy usteckich piekarzy w 1998 roku – Muzeum Chleba – na dobre zapisało się wśród najciekawszych atrakcji miasta. Aby przybliżyć historię piekarnictwa i cukiernictwa, na poddaszu rodzinnej piekarni zgromadzono ponad dwa tysiące eksponatów. Zobaczymy tam zabytkowe gofrownice, dawne maszyny do wyrobu ciasta, niemal stuletni automat do sprzedaży cukierków oraz szafki chłodnicze działające bez prądu. Imponujący zbiór uzupełnia archiwalna, rodzinna dokumentacja oraz pocztówki i obrazki dotyczące piekarnictwa.

Adres:
Marynarki Polskiej 49
www.muzeumchleba.pl

Muzeum Ziemi Usteckiej

ikonka

Na jednym z domów przy ulicy Marynarki Polskiej uwagę przyciąga napis „Ustczanie sobie”. To tu w odrestaurowanym XVIII-wiecznym budynku szachulcowym mieści się Muzeum Ziemi Usteckiej. Znajdująca się wewnątrz wystawa opowiada o dziejach miasta i żyjących tu mieszkańców. Wśród eksponatów znajdziemy zabytkowe maszyny do pisania, poniemiecki sprzęt fotograficzny oraz…strój kąpielowy modny na początku poprzedniego stulecia. Zobaczyć można także liczne pamiątki po prężnie działającej niegdyś Stoczni Ustka.

Adres:
Marynarki Polskiej 62A
www.muzeumustka.pl

Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego

ikonka

Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego swoją siedzibę ma w zabytkowym kompleksie Osady Latarników w Czołpinie. Ekspozycja mieści się na trzech kondygnacjach głównego budynku. Na parterze i pierwszym piętrze przedstawiono historię powstania Słowińskiego Parku Narodowego oraz walory jego środowiska naturalnego. Na trzeciej wystawie zgromadzono eksponaty dotyczące nawigacji, latarnictwa i ratownictwa morskiego.
W sezonie turystycznym (od 1 maja do 30 września) Muzeum czynne jest codziennie za wyjątkiem poniedziałków w godzinach od 9:00 do 17:00, natomiast od października do kwietnia od godziny 10:00 do 14:00, od wtorku do piątku oraz co drugą sobotę. Po więcej informacji zapraszamy na stronę: poisslowinskipn.pl.