KAJAKARSTWO

Szlak elektrowni wodnych

Szlak Papieski

Rzeką Łupawą

Rzeką Wieprzą

Rzeką Słupią

Szlak najstarszych elektrowni wodnych w Europie

Na terenie powiatu słupskiego szlaki wiodą przez elektrownie wodne położone na rzekach Słupi, Łupawie i Wieprzy.

Wybierając szlak w dorzeczu Słupi można zwiedzić wszystkie pięć elektrowni znajdujących się na trasie. Są to kolejno: Skarszów Dolny, Krzynia, Strzegomino, Struga (najstarsza czynna elektrownia wodna w Europie z pracującą turbiną Francisa) oraz Gałąźnia Mała. W tej ostatniej dla zwiedzających udostępniona jest wystawa ukazująca historię elektrowni wodnych.

Przebieg trasy: Skarszów Dolny -> Krzynia -> Strzegomino -> Struga -> Gałąźnia Mała

Na szlaku w dorzeczu rzeki Wieprzy są cztery elektrownie: w Kępicach, Kępce, Ciecholubiu oraz Biesowicach, która jest jedyną dostępną do zwiedzania dla turystów na tym szlaku. Jednocześnie elektrownia w Biesowicach jest najstarszą elektrownią znajdującą się na rzece Wieprzy.

Przebieg trasy: Kępice -> Kępka -> Biesowice -> Ciecholub

Dorzecze rzeki Łupawy to sześć kolejnych elektrowni wodnych ale tylko trzy można zwiedzać: w Smołdzinie, Żelkowie oraz w Poganicach.

Przebieg trasy: Poganice -> Damno -> Żelkowo -> Smołdzino

Powyższe szlaki uchodzą za dość trudne i można napotkać na nich wiele przeszkód i przenosek jednak krajobraz jaki zobaczymy na trasie zrekompensuje te niedogodności.

Szlak Papieski

Szlak powstał na pamiątkę pobytu na tych terenach abp. Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Aby pokonać całą ponad 133 kilometrową trasę należy zarezerwować średnio siedem dni. Szlak rozpoczyna się na Kaszubach w miejscowości Gowidlino i kończy w Słupsku. Po drodze nie zabraknie pięknych krajobrazów jak również odrobiny adrenaliny, gdyż Słupia miejscami ma charakter rzeki górskiej. Wartki nurt oraz napotkane przeszkody będą zapewne dodatkowym urozmaiceniem. Atrakcję stanowi również 10 przystani z pamiątkowymi obeliskami, które upamiętniają prawdopodobne miejsca postoju Karola Wojtyły na szlaku.

Przebieg trasy (przystanie na szlaku): Gowidlino -> Sulęczyno -> Parchowo -> Soszyca -> Gołębia Góra -> Gałąźnia Mała -> Leśny Dwór -> Lubuń -> Krępa Słupska -> Słupsk

Rzeką Łupawą

Spływ rzeką Łupawą nie należy do najłatwiejszych ale za to jest bardzo różnorodny i zapewnia wiele atrakcji. Szlak rozpoczyna się w miejscowości Jasień nad jeziorem o tej samej nazwie w powiecie bytowskim, które jest największym jeziorem w parku Krajobrazowym Doliny Słupi. Koniec trasy to piękne jezioro Gardno, które znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Przebieg trasy: Jasień -> Kozin -> Poganice -> Damno -> Żelkowo -> jezioro Gardno

Rzeką Wieprzą

Przygodę z rzeką Wieprzą, jedną z najbardziej urokliwych na Pomorzu Środkowym, można rozpocząć w miejscowości Bożanka Jednak z uwagi na przenoskę w Kępicach najczęściej spływy rozpoczynają się właśnie w tej miejscowości. Szlak Wieprzą to malownicza trasa, na której spotkać można wiele różnych gatunków zwierząt i roślin, również tych objętych ochroną. Oprócz flory i fauny podczas spływu można dostrzec piękne starorzecza oraz rozlewiska.

Przebieg trasy: Bożanka -> Biesowice -> Kępice -> Korzybie

Rzeką Słupią

Wybierając spływ rzeką Słupią musimy przygotować się na nawet 7 dni niesamowitych wrażeń. Malownicza rzeka może zaskoczyć licznymi kanałami, wartkim nurtem, kamienistym dnem jak również naturalnymi przeszkodami w postaci zwalonych drzew. Na niektórych odcinkach zmienia się w typowo górską rzekę. Jednak wszystkie trudności zrekompensuje widok brzegu porośniętego sosnami, starymi bukami i dębami oraz niesamowita fauna i flora.

Przebieg trasy (przystanie na szlaku): Lubuń-Żelkowo -> Łosino -> nad j. Głębokim -> Krzynia -> Leśny Dwór -> Włynkówko -> SOSiR w Słupsku -> stanica kajakowa w Ustce