SŁUPSKI NA 1 DZIEŃ

Dolina Charlotty – Swołowo

Ruchome wydmy – Kluki

Ustka – Orzechowo

Warcino – Jezioro Obłęże

Spacer po Słupsku

Ścieżka edukacyjna w Damnicy

Dolina Rzeki Łupawy

Dolina Charlotty – Swołowo

Atrakcje w Dolinie Charlotty:

  • ZOO Charlotta z Krainą Bajek, Wodnym Safari i Motylarnią,
  • Dmuchany Park Rozrywki,
  • Fokarium,
  • Kajaki i rowery wodne,
  • Jazda konna dostosowana do umiejętności jeźdźca,
  • Festiwal Legend Rocka (link: http://www.legendyrocka.com/) w amfiteatrze na 10 tys. miejsc (gościli tu m.in. Carlos Santana i Bob Dylan),
  • Trasy biegowe i rowerowe.

SWOŁOWO
Europejska Wieś Dziedzictwa Kulturowego, stolica Krainy w Kratę

Wieś o kształcie owalnicy długości 800 m. W układzie przestrzennym przetrwała od XIII w. Zachowało się kilkadziesiąt starych budynków o konstrukcji szkieletowej typowych dla Pomorza.

Muzeum w Swołowie

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie powstało w 2008 roku jako oddział zamiejscowy Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, gromadzi i prezentuje zbiory z zakresu historii Pomorza Środkowego, kultury materialnej i niematerialnej regionu, to najważniejsza część działalności muzeum.

Kasa Muzeum znajduje się w Zagrodzie nr 15 i stamtąd rozpoczyna się zwiedzanie. Trasa zwiedzania obejmuje trzy zagrody na terenie wsi.

Do Doliny Charlotty z Ustki/gminy Ustka: ok. 15 km
Do Doliny Charlotty ze Smołdzina: ok. 35 km
Do Doliny Charlotty z Kępic: ok. 40 km
Do Doliny Charlotty ze Słupska: ok. 9 km

Ruchome Wydmy – Muzeum Kluki

Słowiński Park Narodowy

Jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce i jednym z 2 parków nadmorskich. Został on utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów, i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. O randze i wartości przyrodniczej SPN świadczy fakt umieszczenia go w międzynarodowej sieci obszarów chronionych takich jak: HELCOMBSPA, Światowy Rezerwat Przyrody czy obszar wodno-błotny Ramsar.

Wydma Łącka

Ten skrawek pustynnego krajobrazu przyciąga rokrocznie turystów wypoczywających w Łebie i okolicach. Ruchome wydmy przemieszczają się tu nawet kilka metrów rocznie.
Żeby dojść do wydmy Łąckiej należy udać się do miejscowości Rąbka. Kursują tam meleksowe taksówki, można zostawić też samochód na parkingu. W Rąbce uiszczamy opłatę za wstęp do parku. W samej Rąbce możemy jeszcze wdrapać się na wieżę widokową nad jeziorem Łebsko. Do ruchomych wydm mamy do przejścia około 6 km.

Rowokół

Nieopodal wsi Smołdzino wznosi się na prawie 115 m n.p.m porośnięte lasem wzgórze Rowokół. Na szczycie wzgórza udostępniona jest wieża widokowa z pięknym widokiem na jezioro Gardno, Łebsko, ruchome wydmy, czy Morze Bałtyckie, wsie Smołdzino, Gardna Wielka, Rowy.

Rowokół przez dawnych mieszkańców tych ziem zwanych Słowińcami uznawany był za świętą górę, najpierw w mitologii pogańskiej, później w średniowieczu jako miejsce kultu maryjnego. Z górą związane są także liczne mity i legendy.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Obiekt prezentuje  życie  Słowińców. Na terenie posadowionych jest 18 budynków: chałup, obórek, stodół. Najstarszy budynek pochodzi z XVIII wieku, najmłodszy z lat 20. XX wieku.

Do Muzeum należy ponadto teren zabytkowego cmentarza, założonego w końcu XVIII wieku, na którym chowano dawnych mieszkańców Kluk, oraz murowany budynek dawnej szkoły, gdzie znajduje się Galeria Pomorskiego Malarstwa Plenerowego.

Chałupy szachulcowe pochodzące z różnych czasów oraz ich wyposażenie ukazują zmiany, jakie dokonywały się na słowińskiej wsi na przestrzeni wieków. Odwiedzający zobaczą tutaj kolekcję maszyn rolniczych z XX w. takich jak młockarnie, wialnie, kosiarki, dołowniki itp. Gromadzone są archiwalia dotyczące terenu słowińskiego – druki, fotografie i pocztówki, a także współczesne wyroby sztuki ludowej oraz rękodzieła, narzędzia rolnicze i sprzęt i sieci rybackie. W zagrodach na wolnym powietrzu pasą się konie, owce i kozy, co oddaje autentyczność gospodarstw Słowińców żyjących tutaj w XIX wieku. W chatach jest pokazany sprzęt codziennego użytku.

Zwiedzających udostępniono m.in: chałupę Charlotty Klück, chałupę z Żoruchowa, zagrodę Reimannów, zagrodę Josta i Klicka, zagrodę Alberta Klücka, zagrodę Keitschicków i zagrodę Anny Kötsch.

Dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych turystów, są zwierzęta hodowane przy jednej z zagród skansenu: konie, owce, baran i koza. W sezonie letnim odbywają się tu liczne imprezy plenerowe.

Do SPN (Rąbka) z Ustki/gminy Ustka: ok. 79 km
Do SPN (Rąbka)  z Kępic: ok. 94 km
Do SPN (Rąbka)  ze Słupska: ok. 63 km

Ustka – Orzechowo

Atrakcje Ustki

Pas nadmorski po stronie wschodniej Ustki: szerokie piaszczyste plaże oraz kąpieliska: Ustka Wschód i Ustka Zachód, promenada, Park im. Jana Pawła II zwany dawniej Kapitańskim Zaułkiem.

Port: port morski z latarnią z 1871 r. w sezonie udostępniana do zwiedzania, obrotowa kładka w porcie, łącząca przeciwlegle brzegi Słupi, pomnik syrenki; pomnik Ludziom Morza, Targ Rybny po zachodniej stronie portu, Zakład Przyrodoleczniczy zbudowany w 1911 roku, Villa Red, dawna willa największego słupskiego przedsiębiorcy Westphala z 1886 roku.

Centrum Ustki: zabytkowa zabudowa szachulcowa na ulicach Czerwonych Kosynierów i ul. Marynarki Polskiej; usteckie murale Adres: ul. Zaruskiego 1a, ul. Słowiańska, ul. Marynarki Polskiej oraz ul. Limanowskiego, tężnia usytuowana w Parku Usteckich Stoczniowców; Muzeum Chleba, Muzeum Ziemi Usteckiej, Muzeum Bursztynu.

Zachodnia strona Ustki: Bunkry Blüchera będące niemiecką fortyfikacją.

Orzechowo

Niewielka osada letniskowa położona przy ujściu rzeki Orzechówki do morza, 3 km na wschód od Ustki. Niegdyś było osadą rybaków i żeglarzy. Orzechowo jest częstym celem spacerowiczów z Ustki. Dotrzeć można tam idąc plażą lub leśnym czerwonym szlakiem Nadmorskim.
Znajduje się tu Orzechowska leśna ścieżka dydaktyczna „Orzechowska wydma”, która prowadzi przez najbardziej charakterystyczne elementy nadmorskiego krajobrazu. Przebiega ona przez morenę pokrytą wydmą pochodzenia eolicznego (piasek nawiewany przez wiatr), wyniesioną ponad okoliczny teren na wysokość 23 m. Malowniczość tego miejsca podkreśla rzeka Orzechówka, płynąca w głębokim korycie, a od strony wschodniej – płaski teren pól.
Część trasy (ok. 1,5 km) można pokonać rowerem (od przystanku nr 1 do przystanku nr 6).

Rekreacyjną funkcję obiektu podkreślają miejsca odpoczynku. Jedno, zlokalizowane od strony dojścia z miejscowości Zapadłe, wyposażone jest w parking, wiatę, miejsce na ognisko. Drugie miejsce znajdujące się od strony dojścia z Orzechowa.

Długość ścieżki: 2800 m Czas: ok. 1,5 h

Do Ustki ze Słupska: ok. 18 km
Do Ustki ze Smołdzina: ok. 30 km
Do Ustki z Kępic: ok. 49 km

Pałac w Warcinie – Jezioro Obłęże

Nadleśnictwo Warcino zaprasza na trasę ścieżki edukacyjno-ekologicznej przy Zespole Pałacowo-Widokowym w Warcinie. Podczas około dwugodzinnego spaceru zapoznać się można z różnorodnością zbiorowisk leśnych, rolą wody w lesie, zmianami w krajobrazie oraz działaniami podejmowanymi przez leśnika służącymi zachowaniu lasów dla przyszłych pokoleń. Trasa ścieżki: 2,8 km.

Zwiedzić tu można Pałac neoklasycystyczny w Warcinie będący dawną siedzibą Ottona von Bismarcka (1815-1898) premiera Prus i Kanclerza Niemiec, który mieszkał i pracował w Pałacu przez 27 lat wraz z żoną Joanną von Puttkamer. W Warcinie bywali „wielcy” ówczesnej europejskiej polityki, tu doszło do podpisania ważnych dokumentów decydujących o losach Europy i ziemiach polskich.

W pałacu mieści się obecnie Technikum Leśne im. Prof. Stanisława Sokołowskiego. Od lat znana jest działalność młodych sokolników i myśliwskich hejnalistów. W pałacu zachowała się sala kominkowa z wystrojem i wyposażeniem – dawny gabinet Bismarcka, sala biała z herbami na suficie, piece kaflowe, sala myśliwska z trofeami.

Park pałacowy o pow. 6 ha. w stylu angielskim ma 110 gatunków drzew i krzewów. W drzewostanie ciekawe okazy to dęby 220-300-letnie, buki, lipy i daglezje. Najstarszy dąb ma ok. 400 lat, w obwodzie 5 m, na wysokości 1,3 m. Spacerując ścieżkami dydaktycznymi dojść można do źródła wody pitnej Joanna, altany Pod puchaczem, ogrodu botanicznego, kaplicy grobowej warcińskiej linii Bismarcków oraz psiego cmentarza. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1877 r. i upamiętnia psa imieniem Kilian. W pobliżu pałacu znajduje się odrestaurowana wozownia z XVIII w.

Jezioro Obłęże

Tzw. jezioro wytopiskowe, czyli powstałe w zagłębieniu utworzonym po wytopieniu się brył martwego lodu w epoce lodowcowej. Akwen zajmuje obszar prawie 63 hektarów i jest otoczone lasami. Akwen leży przy drodze z Barcina do Kępic.

Ośrodek wypoczynkowy “Sobótka”

Ośrodek usytuowany jest nad jeziorem Obłęże, w lesie, nad brzegiem jeziora. Ośrodkiem zarządza Kępicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.  Odległość do najbliższego miasta to zaledwie 3 kilometry. Na terenie OW “SOBÓTKA” działa wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Aktualne imprezy i oferta: https://kosir.kepice.pl/

Adres: Obłęże 48, 77-230 Kępice

Do Warcina z Ustki/gminy Ustka: ok. 53 km
Do Warcina ze Smołdzina: ok. 62 km
Do Warcina  ze Słupska: ok. 34 km

Spacer po Słupsku

Słupsk położony nad rzeką Słupią, jest trzeci co do wielkości miastem woj. pomorskiego. Bogata historia, przepiękna architektura, kultura, atrakcje dla dzieci i cały czas zmieniające się i piękniejące miasto zachęca do jego odwiedzenia. Spacer po Słupsku należy zacząć od Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku, na rogu ulic Starzyńskiego i Tuwima.

Zabytki i atrakcje Słupska

Neogotycki ratusz z 1901 roku (na pierwszym piętrze: figurka słupskiego niedźwiadka szczęści), zabytkowe kamienice na ulicy Anny Łajming, skwer Pierwszych Słupszczan oraz rzeźba pt. “Upokorzony” przedstawiająca zadumaną postać rozmyślającą nad losem Niemców przegrywających I Wojnę Światową, kolorowy mural Słupski przedstawiający opowieść o mieście, Słupski Tramwaj na ulicy Nowobramskiej jako symbol Starego Słupska. Kościół Mariacki, Stary Rynku, budynek Starostwa Powiatowego w Słupsku z 1903 roku na ul. Szarych Szeregów, uliczka Francesco Nullo i Baszta Czarownic; Zamek Książąt Pomorskich z 1507 roku (w nim największa na świecie kolekcja dzieł Witkacego), Brama Młyńska z XIV wieku, spichlerz Richtera (w nim mieści się obecnie herbaciarnia).

Do Słupsk z Ustki/gminy Ustka: ok. 18 km
Do Słupska ze Smołdzina: ok. 30 km
Do Słupska z Kępic: ok. 30 km

Ścieżka edukacyjna w Leśnictwie Karżniczka w Gminie Damnica

Ścieżka zlokalizowana jest w lasach leśnictwa Karżniczka i liczy sobie 7,5 km długości. Pętla rozpoczyna się tuż przy siedzibie Nadleśnictwa Damnica.

Na całej trasie ścieżki rozlokowano tablice edukacyjno-informacyjne na temat m.in. ekologicznej roli lasu, tego co nam daje las i dlaczego jest taki ważny, ochrony przyrody, dokarmiania zwierzyny, znajdujących się w danym miejscu osobliwości np. kurhanów i wiele innych. Początek i zakończenie – w odległości ok. 300 m od stacji PKP i PKS w Damnicy.

Do Każniczki z Ustki/gminy Ustka: ok. 34 km
Do Każniczki ze Smołdzina: ok. 62 km
Do Każniczki ze Słupska: ok. 17 km

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna “Dolina Rzeki Łupawy”

Początek ścieżki to obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy w miejscowości Łupawa. Dalej trasa jej wiedzie obok rzeki Łupawy w górę jej biegu. Składa się z 11 punktów tematycznych. Długość ścieżki 6 km. Spacer potrwa ok. 2,5 godz. Atrakcje na ścieżce: przyroda, zbiorowiska roślinne związane z ekosystemami rzecznymi, walory wsi Łupawy i jej historia.

Rzeka Łupawa o długości 98 km o bystrym górskim nurcie niespotykanym na Pomorzu, stanowi niezwykle atrakcyjną trasę spływów kajakarskich.

Do Łupawy z Ustki/gminy Ustka: ok. 29 km
Do Łupawy ze Smołdzina: ok. 45 km
Do Łupawy ze Słupska: ok. 27 km