WYDARZENIA

Zapraszamy na stronę kalendarza wydarzeń Powiatu Słupskiego, gdzie na bieżąco dodawane są aktualne eventy!

WYDARZENIA CYKLICZNE

Festiwal Światła

Sound of Gravity

Ustka Charlotta Sailing Days

Powiatowe Święto Plonów

IMPREZY POTWIERDZONE

Grand Lubicz Festiwal Światła

Event rozpoczynający sezon wakacyjny, podczas którego efektowne prezentacje łączą w sobie muzykę, pokazy laserowe nad morzem oraz instalacje świetlne. Na Promenadzie i w porcie pojawią się kilkumetrowej wysokości grzyby, wielkie ważki oraz nenufary. Oprawę muzyczną zapewnią znakomici didżeje, reprezentanci muzyki klubowej. Program wydarzenia obejmie też mapping 3D: multimedialną projekcję, która polega na wyświetlaniu obrazu na istniejących obiektach (zwykle są to budynki). Odpowiednia mieszanka efektów specjalnych wywiera na widzach wrażenie np. pożaru albo zawalającej się budowli. Pierwszy mapping w dziejach Ustki odbył się w 2019 r. na latarni morskiej. Najciekawsze przedstawienia odbywają się po zmroku.

Najbliższy termin: 9 lipca 2022
www.visit.ustka.pl

Bielsko-Biała I Beskidy W Ustce

Każdego roku w seonie w Ustce pojawiają się beskidzcy górale, którzy przybliżają mieszkańcom i turystom kulturę swojego regionu. Zainteresowaniem cieszą się stoiska gastronomiczne, z kulinarnymi specjałami Podbeskidzia i Beskidów. Można sprawdzić jak smakuje kwaśnica, czy oscypki. Odbywają się tu również prezentacje góralskiego rękodzieła i występy folklorystyczne.

Najbliższy termin: 16-17 lipca 2022
www.visit.ustka.pl

Sound of Gravity

Planowana w lipcu impreza jest ważnym wydarzeniem dla miłośników sportów rowerowych – i to w najbardziej ekstremalnej wersji. Sound of Gravity to zaprzeczające prawu ciążenia akrobacje rowerowe na dużych wysokościach (do 6 metrów!). Wykonują je najlepsi specjaliści od dirt jumpingu w Polsce. Pokazy trzymają widza w napięciu od początku do końca. Część z nich odbywa się za dnia, inne po zmroku, z dodatkowymi efektami specjalnymi, jak taniec ognia. Częścią spotkania są też tory przeszkód i tematyczne konkursy. Rowerzystom towarzyszą mistrzowie jazdy na hulajnodze i rolkach. Impreza odbywa się na promenadzie i w porcie. Oprawę muzyczną zapewnią elektroniczne brzmienia na najwyższym światowym poziomie.

Festiwal Ulicznych Reakcji Artystycznych

Mistral Festiwal – prezentuje sztukę współczesną pod gołym niebem. W tym dniu aktorzy opuszczają ściany teatru i przenoszą się na ulice miasta Ustki. Uwagę zwracają ogromne, jeżdżące dekoracje oraz efekty pirotechniczne. Aktorzy włączają publiczność do uczestnictwa w przedstawieniach.

Ustka Charlotta Sailing Days

Podczas tej imprezy sportowej wody Bałtyku stają się miejscem rywalizacji zawodników, ścigających się na katamaranach i jachtach. Bałtyk zapewnia bowiem doskonałe warunki do sprawdzenia swoich umiejętności. Impreza Ustka Charlotta Sailing Days sprowadza do miasta ponad 50 załóg żeglarskich.

Dożynki Rybne

Coroczne dożynki Rybne w Ustce obchodzone są jako oficjalne Święto Ustki oraz Święto Wojska Polskiego. Impreza odbywa się na promenadzie i w porcie. Program imprezy obejmuje m.in. tzw. Fiszparadę ulicą Marynarki Polskiej, podczas której rybacy przebierają się w historyczne stroje. Uczestnicy mogą wziąć udział w zabawach rybackich i marynistycznych, organizowane są warsztaty plastyczne dla dzieci, pokazy szycia i naprawiania sieci rybackich, konkursy w ich rzucaniu, a także liczne imprezy towarzyszące. Podczas Dożynek Rybnych nie może też zabraknąć jarmarku, gdzie można kupić lokalne produkty rybne oraz dzieła rzemieślników. Wieczór to tradycyjnie pora koncertów (w tym szantowych).

Najbliższy termin: 14-15 sierpnia 2022
www.visit.ustka.pl

Powiatowe Święto Plonów

To święto rolników z powiatu na ukończenie żniw i prac polowych. Impreza organizowana przez Starostwo Powiatowe w Słupsku wspólnie z gminami powiatu. Program uroczystości dożynkowych obejmuje mszę święta w intencji rolników, przekazanie chleba dożynkowego mieszkańcom powiatu, prezentacja chlebów i wieńców dożynkowych, wręczenie statuetek „Bursztynowego Kłosa” dla najlepszych rolników z powiatu słupskiego, Turniej Gmin, występy zespołów wokalnych i tanecznych, kabaretów oraz gwiazdy wieczoru. Imprezie towarzyszą kiermasze, stoiska promocyjne gmin i powiatów, twórców ludowych i kół gospodyń wiejskich. www.powiat.slupsk.pl.

Najbliższy termin: 10 września 2022, Swołowo Gmina Słupsk

Słupskie Pokopki

Coroczne wydarzenie w Karżniczce, na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian, w gminie Damnica. Powiatowe Święto Ziemniaka jest wspólnym świętem rolników oraz mieszkańców powiatu i turystów podsumowującym zbiory ziemniaków. Program imprezy obejmuje pokazy kulinarne i degustacje wyrobów ziemniaczanych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z powiatu słupskiego, wręczenie statuetek „Słupskiej Bursztynowej Bulwy” dla wyróżnionych producentów ziemniaków oraz występy zespołów artystycznych i kabaretów, ostatni przed zimą kiermasz warzyw i owoców.

Najbliższy termin:
www.powiat.slupsk.pl
www.ceik.damca.org

Columbus Festiwal Wiatru

Event nad wodą, odbywająca się zwykle w lipcu, podczas której podziwiać można zapierające dech pokazy, w tym akrobacje lotnicze i motoparalotniowe oraz przelot powietrznej armady. Wiele emocji budzą inscenizacje walk powietrznych oraz „desant” skoczków spadochronowych. Częścią festiwalu są pokazy balonowe, a także zawody motoparalotniarzy z udziałem najlepszych zawodników na świecie. Po zmroku widzów czekają spektakularne pokazy pirotechniczne oraz koncerty muzyczne. Osobliwą atrakcją jest koncert orkiestry symfonicznej przy akompaniamencie palników balonów na ogrzane powietrze.

Najbliższy termin: 23 lipca 2022

IMPREZY NIEPOTWIERDZONE

Charlotta Rock Festival / Festiwal Legend Rocka

Festiwal odbywa się cyklicznie od 2007 roku w amfiteatrze położonym w Dolinie Charlotty, w Gminie Słupsk. To niezapomniane i pełne wrażeń widowisko, które już na stałe wpisało się w kalendarz letnich wydarzeń kulturalnych w Polsce.
Festiwal Legend Rocka to impreza, która słynie nie tylko z urokliwego miejsca, lecz także z ponadczasowej muzyki, niezapomnianych wrażeń i wspaniałej organizacji. Swoje występy miały tu już takie gwiazdy rocka jak m.in. Carlos Santana, Bob Dylan, Robert Plant, ZZ TOP, Deep Purple, John Fogerty, Foreigner, Status Quo, Ray Manzarek & Robby Krieger of The Doors, Mike & The Mechanics, Whitesnake, Korn, Bryan Ferry, Billy Idol, Alan Parsons, Waterboys, Marillion, Los Lobos, Uriah Heep, Bonny Tyler i wielu innych.

Impreza odbywa się latem
www.dolinacharlotty.pl

Puchar Polski w Nordic Walking

Impreza sportowa, organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Potęgowie, przy współpracy z Gminą Potęgowo oraz Polską Federacją Nordic Walking, na terenie Gminnego Stadionu Sportowego w Potęgowie.
Jest to wydarzenie otwarte, mające na celu promocję zdrowego stylu życia i aktywności ruchowej dla wszystkich, bez względu na wiek, masę ciała i wyjściowy poziom sprawności fizycznej. Różnorodność wydarzenia zachęca zarówno seniorów jak i najmłodsze dzieci, a także osoby niepełnosprawne do wzięcia udziału w konkurencjach na różnych dystansach, dopasowanych do możliwości i formy uczestników. By wziąć udział w zawodach do Potęgowa przyjeżdża około 500 osób z całej Polski. Zawodnicy rywalizują indywidualnie oraz drużynowo na trzech dystansach: 21, 10 oraz 5 km z podziałem na płeć oraz w rożnych kategoriach wiekowych. Imprezie towarzyszą również inne atrakcje dla całych rodzin i osób nie biorących udziału w rozgrywkach.

Impreza odbywa się wiosną
gck.potegowo.pl

Na świętego Marcina najlepsza pomorska gęsina

Wydarzenie plenerowe organizowane przez Muzeum w Swołowie od ponad jedenastu lat plenerowy w Zagrodzie Muzealnej w Swołowie. Nawiązuje ono do jesiennego zwyczaju bicia gęsi na Pomorzu oraz upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Podczas imprezy: degustacja tradycyjnych pomorskich potraw z gęsiny, np. gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak. Dodatkowo w ciągu tej 3-dniowej imprezy odbywa się w Swołowie kiermasz (przetwory, rękodzieło), występy artystyczne, pieczenie jabłek, kiełbasek i ziemniaków na ognisku, warsztaty tkackie, pokazy pracy kowali w muzealnej kuźni.

Impreza odbywa się w listopadzie
www.muzeum.swolowo.pl

Mistrzostwa Polski w Grzybobraniu

Cykliczna impreza dla miłośników grzybobrania w Korzybiu, w gminie Kępice, znanej z bogactwa lasów. Uczestnicy mistrzostw mają za zadanie zgromadzić w swoim koszyku jak największą ilość grzybów określonych gatunków w ciągu trzech godzin. Oceny zebranych grzybów dokonuje specjalna komisja. Do rywalizacji może stanąć każdy. Dodatkowo: rodzinny festyn połączony z pokazem kulinarnym (potrawy z grzybów).

Impreza odbywa się we wrześniu
www.kepice.pl

W słowińskiej Zagrodzie

Letnia impreza folklorystyczna, podczas której odbywają się prezentacje codziennych zajęć wykonywanych przez dawnych mieszkańców Kluk na przełomie lat 1917 – 1950. W rybackich izbach można zobaczyć m.in. jak dawniej ubijało się masło, szyło sieci rybackie, przędło na kołowrotku, wyplatało kosze oraz dłubało klumpy dla konia. Imprezie towarzyszą również warsztaty ww. zajęć dla dzieci i dorosłych.

Impreza odbywa się w lipcu/sierpniu
www.muzeumkluki.pl

Pomorskie Święto Ziół

Całodniowy festyn ziołowy w Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie z okazji święta Matki Boskiej Zielnej. W programie imprezy: msza święta, swołowskim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, święcenie ziół, bukietów, wianków. Przez cały dzień na terenie muzeum czynny jest jarmark ziół, kwiatów, warzyw, owoców i przetworów, a także kiermasz rękodzieła. Można uczestniczyć w warsztatach zielarskich, prelekcjach proekologicznych, zabawach na świeżym powietrzu.

Impreza odbywa się 15 sierpnia
www.muzeum.swolowo.pl

Plener Kowalski

Trzydniowa impreza w muzealnej kuźni Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, podczas której obecni kowale wykuwają wspólnie oraz indywidualnie przedmioty codziennego użytku oraz ozdoby. W programie również: pokaz wyrobów kowalstwa artystycznego, kowalskie pokazy, podkuwanie konia, różne techniki, sposoby kucia metalu stoiska rękodzielników. Odwiedzający mogą skosztować potrawy kuchni lokalnej. www.muzeum.swolowo.pl

Impreza odbywa się latem
www.muzeum.swolowo.pl

Szparagowe Święto

Impreza ma na celu popularyzację szparagów, które niegdyś były powszechnie wykorzystywane w kuchni pomorskiej. W programie imprezy: tradycyjne potrawy ze szparagów, konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na najsmaczniejsze danie szparagowe, kiermasz i pokazy rękodzielników oraz występy lokalnych zespołów.

Impreza odbywa się latem
www.muzeum.swolowo.pl

Czarne Wesele

Trzydniowa impreza folklorystyczna otwierającą sezon turystyczny w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i nawiązuje do dawnej tradycji kopania torfu, który dla społeczności słowińskiej miał duże znaczenie: był podstawowym materiałem opałowym, służył do użyźniania gleb i nierzadko pełnił rolę podściółki dla zwierząt w pomieszczeniach inwentarskich. Kopanie torfu było wspólną pracą wszystkich mieszkańców wsi, a każdy dzień tej pracy kończył się świątecznym posiłkiem i biesiadą u gospodarzy, dla których właśnie torf kopano. Zatem cały okres kopania torfu, odczuwany jako swego rodzaju święto, Słowińcy nazywali czarnym weselem (Schwarze Hochzeit).
Wydarzenie to odbywa się zawsze na początku maja. W programie: pokazy codziennych zajęć słowińskiej wsi, sprzętu rybackiego, pracy na kołowrotku, wypieku chleba w ceglanym piecu, ubijania masła, czy wypieku drożdżowych wafli według przedwojennego przepisu w żeliwnej wafelnicy. Program imprezy obejmuje również występy ludowych zespołów oraz kiermasz wyrobów rękodzielniczych.

Najbliższy termin: maj 2022
www.muzeumkluki.pl

IMPREZY W SŁUPSKU

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Organizowany jest od 1983 roku. Koncerty odbywają się w zabytkowym kościele św. Jacka w Słupsku. Niewątpliwą atrakcją dla odbiorców są barokowe organy ufundowane przez ostatniego Gryfitę księcia Ernesta Bogusława de Croy. W latach 2001-2002 Stowarzyszenie Rekonstrukcji Organów Kościoła Zamkowego powołane przez Janusza Dudzińskiego i pod Jego przewodnictwem dokonało rekonstrukcji organów, które “zaprezentowały” swoje piękne barokowe możliwości na jubileuszowym 20 Festiwalu. Podczas festiwalowych koncertów prezentują się najwybitniejsi mistrzowie gry na organach (nie tylko polscy), znakomite zespoły kameralne, wirtuozi różnych instrumentów, soliści i chóry. Wstęp na koncerty bezpłatny.

Komeda Jazz Festival

Rokrocznie w miesiącu listopadzie odbywa się w Słupsku i Gdańsku międzynarodowy festiwal jazzowy – KOMEDA JAZZ FESTIVAL. Patronem festiwalu jest wybitny polski kompozytor, twórca jazzu nowoczesnego w Europie – Krzysztof Komeda. Festiwal muzyki jazzowej wystartował w Słupsku jesienią 1995 roku, z inicjatywy Słupszczanina, mieszkającego tu i tworzącego kompozytora i pianisty – Leszka Kułakowskiego. Festiwal komedowski penetruje nowe, intrygujące przestrzenie w Sztuce i muzyce jazzowej na przełomie XXI wieku. KJF poprzez cykl koncertów “Komeda XXI wieku” nadaje muzyce K. Komedy nową, współczesną fakturę, twórczo i nowatorsko interpretując muzykę “Chopina polskiego jazzu”. To twórcze podejście do muzyki wyróżnia KJF od innych tego typu festiwali jazzowych w Polsce. Komeda Jazz Festiwal tworzy nowe jakości, wyprzedza fakty artystyczne, jest niepokojący i nieobliczalny. Taka jest prawdziwa Sztuka – nie znosi kompromisów.

Witkacy pod strzechy

„Witkacy pod strzechy” to jedyny w Polsce konkurs inspirujący do interpretacji złożonej twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. Uczczenie rocznicy śmierci artysty jest pretekstem do rozwijania kreatywności i zainteresowań uczestników ruchu teatralnego, fotografów, malarzy, tancerzy oraz wielu innych. Konkurs nie objęty żadnym schematem, daje możliwość zaprezentowania własnej twórczości w różnorodnej formie. Celem konkursu jest nagrodzenie najciekawszych poszukiwań w głąb twórczości myśliciela, malarza, dramaturga, pisarza oraz fotografa – Witkacego. Organizatrem konkursu jest Słupski Ośrodek Kultury.

Jarmark Gryfitów

Niedzielne, letnie, muzealne spotkania z historia sztuką, kulturą i folklorem. Organizowany jest od 1999 w sezonie letnim w Słupsku, przy udziale Muzeum Pomorza Środkowego. Podczas jarmarku odbywa się handel starociami, numizmatami, biżuterią, wyrobami bartniczymi, rękodziełem artystycznym, itp., a także organizowane są koncerty, występy artystyczne oraz pokazy walk średniowiecznych. Stoiska kupieckie rozmieszczone są zazwyczaj na placu przed Spichlerzem Richtera w pobliżu zespołu zamkowego w Słupsku. W roku 2020 Jarmark Gryfitów został zawieszony, na czas trwania prac rewitalizacyjnych nad rzeką Słupią.

Garden Party u Karola

Pomysł powstał sześć lat temu dzięki możliwości sfinansowania tego przedsięwzięcia ze środków budżetu partycypacyjnego (obecnie: budżetu obywatelskiego). Pomysłodawczynią i koordynatorką cyklu Garden Party u Karola jest Joanna Kubacka, która pracowała w słupskiej filharmonii, a realizatorem – Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku. W wakacyjne niedziele, w samo południe, odbywa się cykl letnich koncertów z udziałem orkiestr i zespołów kameralnych reprezentujących różne gatunki i style muzyczne. Koncerty odbywają się przed pomnikiem Karola Szymanowskiego w parku im. Jerzego Waldorffa (naprzeciwko filharmonii).